\
Zdrowa żywność

Gołe niebo a uprawa pod osłoną

Zwolennicy chowu kur i innych zwierząt pod gołym niebem kierują się dobrem zwierzęcia i myślą że pozytywnie nastawiona kura daje lepsze lub zdrowsze jajka. W przypadku kury która biega po wolnym wybiegu jest tego typu problem że jest ona narażona na bezpośredni kontakt z atmosferą i wszystkimi zanieczyszczeniami które są obecne w powietrzu. Hodowanie żywności pod dachem lub osłoną w postaci szkła lub folii jest znacznie zdrowsze. Zwierzęta oraz rośliny są odizolowane od otaczającego je środowiska. Powietrze które jest dostarczane do wewnętrznej części uprawowej wcześniej przechodzi przez filtry. Ogólnopolskie centrum medyczne uważa że odizolowanie plonów od otoczenia wpływa pozytywnie na jakość otrzymanych produktów.

 

Dowody naukowe

Grupa badaczy z jednego z Polskich uniwersytetów przeprowadziła badania na kurach z okolic Krakowa. Istnieje w tamtej okolicy kilka ferm kurzych które produkują jajka oraz mięso z kurczaków. Poddane analizie jajka cechowały się różnymi stężeniami szkodliwych substancji. Te jajka które pochodziły z otwartego chowu zawierały znacznie więcej trujących substancji niż te od kur które są chowane w klatkach pod zadaszeniem z filtrowanym powietrzem. Podobne badania przeprowadzono na mleku pochodzącym z okolic Czarnobyla. Istnieje tam firma która hoduje krowy mleczne a następnie sprzedaje je w kraju. Mleko to zawiera szkodliwe związki promieniotwórcze które przenikają do organizmów zwierząt wraz z pokarmem z łąki na której są wypasane.

 

Warzywa i owoce

Również w przypadku warzyw i owoców uprawy osłonięte przed wpływem naturalnego środowiska zawierają znacznie mniej szkodliwych związków chemicznych od tych które pochodzą z uprawy pod gołym niebem. Już cienka warstwa folii może pomóc w osłonięciu naszego pożywienia przed szkodliwym wpływem środowiska na pożywienie które w przyszłości będziemy konsumować. Inwestycja w osłony wydaje się być kosztowna, ale przy zastosowaniu trwałych materiałów i sprawdzonych rozwiązań można uzyskać przy jednorazowym koszcie stałą osłonę która pozwoli nam uzyskać plony z wczesnych odmian które wydajniej zakwitną w warunkach poprawionych przez człowieka. W zamkniętym otoczeniu możemy sterować klimatem. Słońce świeci cały rok więc jeśli osłonimy rośliny od zimna to możemy wcześniej oczekiwać plonów.