\
Ogródki działkowe

Starsze pokolenie

Polacy jako dość sędziwy naród zgodnie z statystykami ma swoje również starcze przyzwyczajenia. Ludzie którzy są po 45 roku życia w większości przypadków wychowali się w środowisku w którym rodzina miała własne pole i żywiła się plonami które sama hodowała. Własne plony do dziś utożsamiane są ze zdrowiem i wyższą jakością niż to co kupujemy w hipermarketach. Ogólnopolskie centrum medyczne dbając o starszych ludzi prowadzi akcje informacyjną na temat zdrowego trybu życia. Jednak należy zawsze przypominać że dziś działki w obrębach miast powinny znikać z krajobrazu. Jest to forma z dawnych lat która w dzisiejszych realiach straciła swoje zalety. Przez zanieczyszczone środowisko urok własnej działki zamienił się w koszmar i możliwość narażania się na różnorakie toksyny.

 

Jak działka ogrodnicza może szkodzić ?

Nadal większość ludzi uważa że kawałek ziemi w obszarze miejskim gdzie panuje podwyższone stężenie różnych związków chemicznych zawartych w smogu unoszącym się nad miastem jest zdrowe i pożyteczne. Dochodzi wręcz do tego że matki hodują warzywa a następnie robią z nich soki aby tak odżywiać swoje dzieci. Mit ten trzeba raz na zawsze zakończyć i wytłumaczyć obywatelom że przebywanie na takich działkach, korzystanie z powietrza i warzyw wcale nie jest zdrowe. A wręcz może pogarszać nasze zdrowie. Samo przebywanie na działce czy też grillowanie tam lub spędzanie wielu godzin nie jest ta szkodliwe jak pochłanianie plonów tej ziemi.

 

Pamiętaj że nad miastem unosi się smog. Każdego dnia związki chemiczne które są wiązane w deszczu lub po prostu pod wpływem własnego ciężaru zaczynają opadać rozkładają się równomiernie na całym terenie. Również na działkach ogrodniczych które znajdują się w obrębie aglomeracji miejskich. Gdy uprawiasz taką ziemie to niestety muszę Cię zmartwić, wszelkie warzywa i owoce które zbierzesz z takiego terenu nadają się do wyrzucenia. Rośliny odżywiając się wodą oraz związkami organicznymi pochłaniają również toksyny które pochodzą ze smogu miejskiego. To sprawia że taka żywność nie nadaje się do sporzycia.