\
Zarządzanie własną marką

Wizerunek firmy

To jak Cię widzą to też tak Cię piszą. Stare porzekadło a jednak ma bardzo dużo wspólnego z rzeczywistością. Zróbmy małą retrospekcję i wcielmy się w niezadowolonego pracownika. Osoba taka często przenosi swoje frustracje na grunt rodzinny. Często opowiada anegdotki z życia w przedsiębiorstwie swojej rodzinie i znajomym. Takie informacje są przenoszone dalej już w pospolitych plotkach. Ale takie opowieści krążą i stale uświadamiają ludzi o zlej sytuacji w danej firmie. Te pospolite plotki potrafią dotrzeć do uszu naszych potencjalnych kontrahentów, którzy na podstawie zasłyszanych kilka razy niepochlebnych informacji poszukają i wybiorą innego wykonawcę na swój projekt.

 

Odwróćmy ten przypadek i nasz pracownik jest szczęśliwy. W czasie pracy ma płatną przerwę, pokój socjalny z sprzętem do rekreacji oraz zapas kawy i innych napojów. Dodatkowo ostatnio dostał pochwałę i spodziewa się podwyżki lub premii. Taki pracownik będzie dzielił się tym szczęściem ze swoją rodziną i znajomymi. Dodatkowo jego szczęście i zadowolenie z warunków pracy przeniesie się na relacje z klientem. Czasem dobre wrażenie podczas obsługi wystarczy by zdecydować gdzie będziemy w przyszłości kupować. Wracając do plotek, te pochodzące od naszych znajomych i rodziny będą tylko wychwalać dobre warunki w naszej firmie. Takie plotki będą docierać również i w tym przypadku do naszych potencjalnych przyszłych kontrahentów. Taki kontakt może podjąć decyzję na podstawie plotek o wyborze wykonawcy na swoje zlecenie.

 

Teraz uczciwie niech każdy spyta sam siebie, czy kupowałby w firmie która ma zły wizerunek stworzony przez pracowników i klientów którzy zostali obsłużeni przez niemiłego pracownika ?

 

Warto też dbać o bezpośrednie otoczenie

Jeśli tylko Twoja firma przynosi dochody to warto inwestować je w odmalowanie sąsiednich kamienic lub budynków. Warto również zainwestować w zadbanie o trawniki lub o chodniki w obrębie naszej firmy. Samorządy mają szczupłe budżety i nie starcza w nich pieniędzy na wszystkie inwestycje rewitalizacji miasta. Dlatego warto uczestniczyć w takich akcjach jak odnowienie skwerku czy też całej linii chodnika. Władze na pewno zgodzą się na umieszczenie pamiątkowej informacji o hojności firmy względem miasta. Takiej reklamy nie zastąpi nic, a będzie dobrze o nas mówiła przez bardzo długo.Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym blogu:
- Dobra opinia o firmie
- Czasami zmiany prawa powodują że otwiera się dla nas szansa