\
Do czego służy audyt strony www

Do czego służy audyt strony www ?

Praktycznie każdy właściciel witryny internetowej cieszy się z tego co ma bo jest to efekt przypilnowania grafika oraz programisty którzy stworzyli na podstawie wskazówek widok wizualny strony. Jednak większość właścicieli stron www zapomina że każda witryna internetowa ma również drugą stronę czyli techniczną w której opisany jest cały wyświetlany wygląd. To właśnie w części technicznej mogą być ukryte błędy i niedociągnięcia.

 

Audyt SEO strony www jest przeprowadzany właśnie po to aby dokładnie przejrzeć każdą z podstron stworzonych na potrzeby danej witryny www i sprawdzić czy nie zawiera błędów. To właśnie na podstawie audytu SEO właściciel strony czyli inwestor może ocenić czy programista i grafik dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków. Tak naprawdę to profesjonalny audyt SEO strony www powinien zostać przeprowadzony natychmiast po przekazaniu informacji od producenta strony że została ona ukończona. Audyt budowy strony www powinien być niezbędnym elementem podczas oddawania produktu czyli strony www lub sklepu internetowego. Raport z przeprowadzonego badania witryny internetowej powinien służyć jako certyfikat rzetelności i wiarygodności danego dewelopera stron internetowych.

 

Istnieje wiele form audytów

Cały świat IT jest tak rozbudowany że już w 2000 roku było wiadomo że do tworzenia stron potrzebnych jest kilku specjalistów z rożnych dziedzin bo jedna osoba nie jest w stanie zgłębić całej dostępnej wiedzy na temat budowy stron. I tak wyróżniamy kilka audytów które pomagają przeprowadzić ukierunkowane badania w celu uzyskania miarodajnych informacji.

 

Podstawowe badanie to audyt budowy strony. Jest on przeprowadzany w celu wykluczenia powstałych podczas produkcji lub przebudowy witryny błędów. Jest to nieuniknione gdy pracownicy pracują ręcznie bez wsparcia specjalistycznego oprogramowania. Wydajny komputer oraz specjalistyczne oprogramowanie pozwala sprawdzić każdą podstronę pod kilkoma kontami. Na podstawie takiego badania uzyskujemy szczegółowy raport o z duplikowanych tytułach, meta tagach, pustych altach czy też braku znaczników, błędach w strukturze kodu oraz CSS.

 

Rozszerzone badanie to audyt SEO. To badanie jest przeprowadzane w podobny sposób jak audyt budowy strony. Pozwala też zlokalizować błędy oraz miejsca w których należy poprawić drobne szczegóły. Informuje nas o źle wypełnionych znacznikach oraz meta tagach. Pod wieloma względami jest identyczne jak audyt budowy witryny internetowej.

 

Badanie informacyjne to audyt linków przychodzących. Warto wiedzieć z jakich źródeł pochodzą linki które przychodzą do naszej witryny. Znany jest mechanizm wykorzystywane przez złych ludzi do obniżania pozycji konkurencyjnych stron. Działanie takie można przeprowadzić bez dostępu do witryny z dowolnego miejsca na świecie. Nasz audyt linków przychodzących pozwala odnaleźć wszystkie takowe łącza i na podstawie tych informacji zbudować listę na której możemy zrzec się negatywnie działających linków. Taki audyt linków przychodzących warto przeprowadzać z różnych przyczyn, szczególnie gdy zaobserwujemy spadek pozycji naszej witryny internetowej w wynikach wyszukiwarek. Dobrym powodem do przeprowadzenia takiego badania jest też rozliczenie pracy osoby która zajmuje się pozycjonowaniem. Raport ujawni wszelkie jego starania i pozwoli określić czy ta osoba jest w firmie przydatna.